Ветеранська політика
ХТО ТАКИЙ "ФАХІВЕЦЬ ІЗ СУПРОВОДУ ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ ТА ДЕМОБІЛІЗОВАНИХ ОСІБ"
Незабаром в громадах Запорізького району з'являться посади фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб.
Навіщо потрібні?
Всіляко сприяти ветеранам війни, демобілізованим особам та членам їхніх сімей у реалізації їхніх можливостей, прав, соціальних гарантій на шляху переходу від військової служби до цивільного життя.
Фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб у громадах виконує важливу роль, яка виходить за рамки звичайної діяльності соціальних працівників.
Простими словами, після родини — він перший, хто почне послідовну взаємодію з ветеранами, демобілізованими Захисниками/Захисницями після їхнього повернення з фронту. Фахівець забезпечує їм індивідуальний супровід, первинне консультування та всебічну підтримку на шляху інтеграції у цивільне життя.
Ким опікуватиметься фахівець із супроводу?
- ветерани війни;
- демобілізовані особи;
- члени сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни;
- члени сім’ї загиблого (померлого) Захисника і загиблої (померлої) Захисниці України;
- постраждалі учасники Революції Гідності, члени їхньої сім’ї;
- особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.
Які посадові обов'язки фахівця із супроводу?
- надання супроводу за напрямами можливої допомоги та послуг які належать ветеранам відповідно до законодавства;
- інформуватиме ветеранів війни, демобілізованих осіб, членам їхніх сімей щодо отримання статусів, послуг та соціальних гарантій, отримання житла, реабілітації, працевлаштування, юридичної підтримки тощо;
- контролюватиме потреби ветеранів та збиратиме аналітику;
- звітуватиме про результати наданих послуг;
- надаватиме кризову психологічну допомогу буде поряд, коли це потрібно.
По суті, фахівець є інформаційним радником для ветеранів, членів їхніх родин та сімей загиблих Захисників і Захисниць. Він допомагає, заповнює документи, координує ветерана, спрямовує, представляє інтереси, роз’яснює права.
Які особливості роботи фахівця із супроводу?
- застосовує індивідуальний підхід: ветерани війни та члени їх сімей потребують всебічної допомоги, яка включає реабілітацію після війни, адаптацію до цивільного життя, психологічну підтримку, вирішення соціально-побутових питань, працевлаштування тощо;
- володіє специфікою спілкування і надання послуг: фахівець із супроводу розуміє труднощі, з якими стикаються ветерани, такі як посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), і знає, як організувати підтримку, яка відповідатиме їхнім потребам;
- координує роботу з іншими надавачами послуг: фахівець із супроводу координує надання різних видів послуг від державних, неурядових організацій, громадських об’єднань та інших стейкхолдерів.
Чим саме буде корисний фахівець із супроводу у громаді?
- зменшення соціальної напруги. Забезпечення необхідної підтримки ветеранам сприятиме зменшенню соціальної напруги у громаді, запобігаючи потенційним конфліктам та негативним проявам;
- адаптація ветеранів: допомога ветеранам інтегруватися у цивільне життя зміцнить громаду, оскільки ветерани стають активними і позитивними учасниками соціального та економічного життя;
- покращення доступу до послуг: завдяки роботі фахівця із супроводу, ветерани швидше отримуватимуть доступ до необхідних соціальних, медичних та інших послуг, що покращить загальний добробут громади.
У чому різниця між фахівцем із супроводу та соціальним працівником?
Фахівець має завдання роботи з конкретною аудиторією з їхніми потребами та питаннями, що виникають після повернення з війні. Соціальні працівники, зазвичай, надають загальні послуги соціальної підтримки, але не завжди мають глибоке розуміння специфіки потреб ветеранів та демобілізованих осіб.
Фахівець із супроводу володіє глибшими знаннями про психологічні травми, потреби в реабілітації та фокусні правові питання, які стосуються ветеранів.
Індивідуальна робота. Фахівець може надати більш індивідуальні послуги, що включають супровід під час адаптації, тоді як соціальний працівник часто працює з багатьма категоріями населення одночасно.
Таким чином, фахівець із супроводу ветеранів є важливим елементом у структурі підтримки громади, що сприяє кращій інтеграції та реабілітації тих, хто повертається з війни.
Де буде працевлаштований фахівець із супроводу?
Фахівець із супроводу буде штатний працівником комунальної установи або закладу, що належить до до сфери управління сільських, селищних, міських рад. Він підпорядковуватиметься керівнику такої установи або закладу, де він буде працевлаштований.
Графік роботи становитиме 5/2.
Навіщо для фахівця із супроводу створювати окреме робоче місце?
Фокус на конкретній групі. Окреме робоче місце дозволяє фахівцеві зосередитися виключно на ветеранах, що підвищує ефективність його роботи.
Якість послуг. Спеціалізація сприяє більш якісному наданню послуг, адже фахівець має можливість глибше зануритися у потреби клієнтів.
Профілактика проблем. Окрема роль дозволяє запобігати проблемам ще до їх виникнення, через проактивний підхід.
Яка буде заробітна плата у фахівців?
Заробітна плата нараховується відповідно до єдиної тарифної сітки посадових окладів. Фахівець із супроводу ветеранів може мати 11-14 розряди (Фахівець із супроводу - 11 розряд, фахівець із супроводу ІІ категорії - 12 розряд, фахівець із супроводу І категорії - 13 розряд, провідний фахівець - 14 розряд).
Крім основної зарплати, фахівці отримуватимуть надбавки за особливий характер роботи у розмірі 50% посадового окладу. Розмір надбавки залежатиме від навантаження, якості наданих послуг та відсутності скарг і встановлюватиметься керівником установи.
Середня заробітна плата становитиме 17 860 грн.
Звідки гроші на зарплату фахівцеві із супроводу?
Державний бюджет. На 2024 рік Уряд передбачив 2,9 млрд грн з державного бюджету для оплати праці фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб. Ці гроші підуть на субвенції місцевим бюджетам для забезпечення роботи фахівців.
Бюджет громади. Зарплата може фінансуватися за рахунок місцевого бюджету. Ветерани є частиною громади, і інвестування в їх підтримку виправдане з точки зору соціальної стабільності.
Міжнародна допомога та гранти. Багато міжнародних організацій підтримують проекти, спрямовані на реабілітацію ветеранів. Громада може залучати такі ресурси для фінансування.
З якою кількістю ветеранів буде працювати фахівець із супроводу?
Як фахівець із супроводу знаходитиме ветеранів?
Через доступ до Єдиного державного реєстру ветеранів війни (ЄДРВВ) в рамках своєї громади, завдяки взаємодії з органами місцевого самоврядування.
А як ветеранам знайти свого фахівця із супроводу?
Інформування через органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, електронні ресурси, соціальні мережі, всеукраїнське інформування.
Як фахівець із супроводу заключає договір роботи з ветераном/ветеранкою?
Через електронний кабінет на е-Ветеран https://eveteran.gov.ua або при особистій зустрічі.
Хто може стати фахівцем із супроводу ветеранів війни? Алгоритм подачі заяв від кандидатів
Громадянин України
Має рівень освіти не нижче бакалавра за галузями знань: «Освіта/Педагогіка», «Соціальні та поведінкові науки», «Право», «Охорона здоров’я», «Соціальна робота», «Публічне управління та адміністрування”.
Кандидати на посаду подають заяву в електронній формі через платформу е-Ветеран — https://eveteran.gov.ua
Після подання заяви, кандидати проходять тестування на знання законодавства та психологічне. Система повідомляє про результат поданої заявки, після чого вона опрацьовується Мінветеранів та скеровується до органів місцевого самоврядування для подальшого розгляду комісією.
Перевага надаватиметься кандидатам, які мають статус ветерана війни, особи з особливими заслугами перед Батьківщиною, постраждалого учасника Революції Гідності, члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, Захисника/Захисниці України та перебувають на обліку в ЄДРВВ.
Проте, головним пріоритетом під час відбору є професійні якості кандидатів та їхня здатність надавати ефективні послуги.
Де відбуватиметься професійна підготовка фахівців із супроводу?
У закладах вищої освіти, Центрах ветеранського розвитку, утворених на базі закладів вищої освіти, відповідно до типової освітньої програми підготовки та типової освітньої програми підвищення кваліфікації за напрямом “Фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб”, розробленої та затвердженої Міністерством у справах ветеранів України.
Коли стартуватиме відбір кандидатів у фахівців із супроводу ветеранів?
Відбір на посаду Фахівця із супроводу розпочнеться через 14 днів після закінчення терміну подання заяв на участь у відборі на посаду фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб.
* Відбір на посаду фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб проводиться на всій території України, крім тимчасово окупованих територій України та територій, на яких ведуться активні бойові дії.
Нормативна база:
1. Наказ Мінветеранів від 09.04.2024 №111 «Про затвердження професійного стандарту «Фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб»;
2. Наказ Мінветеранів від 22.08.2024 №269 «Про затвердження Рекомендацій щодо розроблення освітніх програм підвищення кваліфікації фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб»;
3. Наказ Мінветеранів від 04.09.2024 №284 «Про затвердження примірних посадових інструкцій фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб».