Офіційний сайт Запорізької районноі державної адміністраціі

Розділи

Корисні посилання

Календар

« Березень 2021 »
Пн 1 8 15 22 29
Вт 2 9 16 23 30
Ср 3 10 17 24 31
Чт 4 11 18 25  
Пт 5 12 19 26  
Сб 6 13 20 27  
Нд 7 14 21 28  

Пошук

Новини

Роз'яснення щодо отримання ліцензії на право зберігання пального

Із 01.07.19 р. норми Закону від 19.12.95 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі – Закон № 481) установлюють, зокрема, право суб’єкта господарювання на провадження діяльності із виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним. Аби отримати таке право, СГ повинен мати відповідну ліцензію.
Більшість сільгоспвиробників закуповують пальне на початку року за дешевшими цінами, щоб заощадити восени. Але виходить, що в цей період вони зберігають пальне, хоча мають на меті не його продаж, а тільки використання у власній господарській діяльності. Тож навіть аграрії повинні отримувати ліцензію на право зберігання пального. Наведемо актуальну інформацію стосовно ліцензування пального у форматі запитання-відповідь.
1. Для яких видів діяльності потрібна ліцензія?
У разі провадження діяльності з виробництва, зберігання, оптової чи роздрібної торгівлі пальним необхідно отримати відповідну ліцензію. Пояснимо, як визначає Закон № 481 кожен вид діяльності (ст. 1): виробництво пального – діяльність із переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, в результаті якої отримується пальне або інші продукти переробки; зберігання – діяльність із зберігання власного або отриманого від інших осіб пального, із зміною чи без зміни його фізико-хімічних характеристик; роздрібна торгівля – діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу/відпуску пального із зміною/без зміни фізико-хімічних характеристик з автозаправної/газозаправної/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливо- та/або оливороздавальні колонки; оптова торгівля – придбання та подальша реалізація пального зі зміною/без зміни його фізико-хімічних характеристик суб’єктам, які займаються роздрібною та/або оптовою торгівлею, та/або іншим особам.
2. Чи дійсно сільгоспвиробнику, який є платником єдиного податку четвертої групи, потрібно отримувати ліцензію на зберігання пального (далі – ліцензія)?
Так, навіть аграріям слід мати ліцензію. У ст. 15 Закону № 481 наведено винятки з правил, а саме не потрібно отримувати ліцензію на місця зберігання, що використовуються: підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за кошти державного чи місцевого бюджету; підприємствами/установами/організаціями системи держрезерву; СГ для зберігання пального, яке споживається для власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто- та газовидобувних майданчиках, бурових платформах та яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі. Як бачимо, винятки зроблено для конкретних СГ, серед яких немає сільгоспвиробників – єдинників четвертої групи. Також не встановлено лімітів об’єму пального, що зберігається. Тобто зберігання будь-якої кількості пального зобов’язує СГ отримати ліцензію.
3. Куди звертатися для отримання ліцензії та в якій формі подавати документи?
Звертатися треба до обласного управління ДФС за місцем розташування місця зберігання пального. Заявник має право подавати заяву та документи в паперовому або електронному вигляді, за допомогою будь-якого програмного продукту (1С, M.Е.Doc тощо). Із цього приводу ДФС на адресу всіх обласних управлінь направила лист від 30.05.19 р. № 17014/7/99-99-12-01-01-17, у якому йдеться про форми заяв на кожен вид ліцензії щодо діяльності, пов’язаної із пальним. Крім того, на сайті ДФС також розміщено форму заяви на отримання ліцензії (шлях: Податки, збори, платежі – Загальнодержавні податки – Акцизний податок – Ліцензування).
4. Які документи слід подавати разом із заявою на отримання ліцензії?
Разом із заявою подаються засвідчені заявником копії (ч. 37 ст. 15 Закону № 481): документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою будь-якого цільового призначення або інше передбачене законодавством право землекористування, на якій розташований об’єкт продажу чи зберігання пального, які є чинними на дату подання заяви та/або дату введення об’єкта в експлуатацію; документа на об’єкт продажу або зберігання пального. Це може бути акт введення в експлуатацію або акт готовності об’єкта до експлуатації, а також будь-який інший документ, що підтверджує права заявника на даний об’єкт нерухомості/ємність/бочку з пальним; дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – дозвіл). Фактично дозволів буде два: на виконання робіт та експлуатацію машин. До заяви додається квитанція про внесення річної плати за відповідну ліцензію. Якщо вказані документи оформлені на іншу особу/СГ, то заявник повинен додати документи, що підтверджують його право на використання таких об’єктів (ч. 40 ст. 15 Закону № 481). Майте на увазі! Пакет документів є однаковим для отримання ліцензії на право зберігання, оптової або роздрібної торгівлі пальним. Не забудьте вказати в заяві вид господарської діяльності, на провадження якого оформлюється ліцензія (зберігання, оптова, роздрібна торгівля).
5. Яке цільове призначення має бути у земельної ділянки, щодо якої подаються документи на отримання ліцензії?
Підійде будь-яке цільове призначення. У ст. 15 Закону № 481 у переліку документів, які додаються до заяви, прямо зазначено, що подається документ на земельну ділянку будь-якого цільового призначення. Тож змінювати призначення ділянки або здійснювати інші маніпуляції не потрібно. Сільгоспвиробник зможе отримати ліцензію, навіть якщо ємність, де зберігається пальне, розташована на земельній ділянці сільгосппризначення.
6. Скільки коштує кожна ліцензія?
Плата за ліцензію вноситься щорічно та становить (ст. 15 Закону № 481): на виробництво, зберігання пального – 780 грн; роздрібну торгівлю – 2 тис. грн за кожне місце торгівлі; оптову торгівлю – 5 тис. грн за наявності місця торгівлі (за кожне) і 10 тис. грн за відсутності місця торгівлі. До відома! Усі ліцензії видаються строком на 5 років. Але сплата проводиться щорічно. Заявник не зможе сплатити одразу за весь строк дії ліцензії, йому доведеться сплачувати черговий платіж після спливу року.
7. Протягом якого строку видається ліцензія?
Ліцензія або відмова в її видаванні видається не пізніше 20 календарних днів із дня подання заяви разом із документами. У рішенні про відмову податківці повинні вказати конкретну підставу з посиланням на норми законодавства (ч. 44 ст. 15 Закону № 481). Після видавання ліцензії не пізніше наступного робочого дня ДФС вносить інформацію до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального про нового ліцензіата та місце, де провадиться діяльність із пальним.
8. Куди звертатися за отриманням дозволів?
Дозволи видаються територіальними органами Держпраці за місцем державної реєстрації заявника (юрособи чи фізособи-підприємця). Перелік та адреси органів розміщено на офіційному сайті Держпраці. Порядок видавання дозволів затверджено постановою КМУ від 26.10.11 р. № 1107 (далі – Порядок № 1107). У ньому ж міститься форма заяви на отримання дозволу (додаток 4). Отже, фактично СГ повинен отримати два дозволи: на початок виконання робіт у вибухонебезпечних зонах (п. 6 додатка 2 до Порядку № 1107); на початок експлуатації машин, устаткування, механізмів підвищеної небезпеки (паливороздавальні колонки, ємності, бочки з пальним тощо), які призначені для застосування у потенційно вибухонебезпечному місці (п. 7 додатка 3 до Порядку № 1107).
9. Скільки коштує дозвіл та в який строк його видають?
Дозвіл видається безоплатно. Проте для його отримання СГ доведеться витратити кошти, зокрема на позитивний висновок експертизи (без нього дозвіл не видадуть), навчання працівників, які безпосередньо працюють із пальним. Витрати становитимуть близько 36 тис. грн за кожне місце зберігання пального. Дозвіл або рішення про відмову в його видаванні видається протягом 10 робочих днів з дня отримання пакета документів (п. 10 Порядку № 1107).
10. Чи правда, що отримання ліцензії автоматично перетворює СГ на платника акцизного податку?
Ні, ліцензування та акцизний податок – це різні речі, не пов’язані між собою. У нормах ПК немає такої, яка б указувала на автоматичне виникнення необхідності сплати акцизного податку при отриманні ліцензії. Для акцизного податку значення має факт реалізації пального (пп. 14.1.212 ПК) та його об’єми, а для ліцензування – діяльність із торгівлі, виробництва або зберігання пального будь-яких об’ємів (ст. 1, 15 Закону № 481). Наприклад, сільгоспвиробник може підпадати під винятки, передбачені пп. 14.1.6 ПК, та не здійснювати реалізацію пального, тому він не стане платником акцизного податку. Але правила ліцензування не звільняють його від обов’язку отримати ліцензію. Тобто СГ не повинен сплачувати акцизний податок, але отримати ліцензію зобов’язаний.
11. СГ планує здійснювати роздрібну торгівлю пальним та зберігати власне пальне для використання у господарській діяльності. Чи треба йому отримувати дві ліцензії – на роздрібну торгівлю та зберігання?
Ні, отримувати дві ліцензії немає необхідності. Адже в межах дії деяких ліцензій (зокрема, на роздрібну, оптову торгівлю та виробництво пального) дозволяється зберігати пальне (ч. 16 ст. 15 Закону № 481). Майте на увазі! Зберігати пальне дозволяється виключно за наявності місць діяльності з пальним (виробництво, оптова, роздрібна торгівля). У разі отримання ліцензії на оптову торгівлю без місць торгівлі СГ не має певного місця торгівлі, отже, і право зберігати пальне у межах цієї ліцензії не виникає.
12. Яку відповідальність установлено за зберігання пального без ліцензії?
За зберігання пального без ліцензії накладається штраф у розмірі 500 тис. грн (ст. 17 Закону № 481).П'ятниця, 19 Лютого 2021 11:25 | Переглядів: 86

Карта району


Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International

закрыть

Шрифт: [большой] [маленький]

Контраст: [белый] [синий] [зеленый] [черный]

[Сбросить настройки]