Офіційний сайт Запорізької районноі державної адміністраціі

Розділи

Календар

« Січень 2025 »
Пн   6 13 20 27
Вт   7 14 21 28
Ср 1 8 15 22 29
Чт 2 9 16 23 30
Пт 3 10 17 24 31
Сб 4 11 18 25  
Нд 5 12 19 26  

Пошук

Новини

29 січня 2023 року в Україні вшановується пам’ять Героїв Крут

Прихід до влади у Росії більшовиків у жовтні 1917 році становив загрозу для України. У грудні більшовицький уряд Росії направив ультиматум Українській Центральній Раді. В ньому йшлося про: дозвіл на переміщення більшовицьких військ із фронту на Дон і відмовитися від утворення Українського фронту. Українці відхилили. Раднарком, оголосив Центральну Раду “в стані відкритої війни проти Радянської влади в Росії і на Україні”.

7 січня 1918 року більшовики оголосили загальний наступ на Україну. У середині січня вони встановили контроль майже на всьому Лівобережжі та просувалися на Київ. За таких умов 22 січня 1918 року Українська Центральна Рада ІV Універсалом проголосила незалежність Української Народної Республіки.

29 січня на станції Крути наступ червоних зупинили українські частини, до яких підійшло підкріплення – учні Київської юнацької військової школи імені Богдана Хмельницького та Помічного студентського куреня Січових стрільців (18–20-річні студенти та гімназисти. До нихприєдналися близько 80 добровольців із підрозділів Вільного козацтва з Ніжина.

Українцям вдалося завдати росіянам значних втрат і стримати наступ до темряви. Під тиском ворога, нашібійці організовано відступили до ешелонів і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Але одна студентська чота – 27 хлопців, заблукавши у темряві, повернулися до станції Крути, яка на той час уже була зайнята більшовиками та потрапили в полон. Хлопців катували, а потім стратили. Згодом майже всіх героїв поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

Українців під Крутами загинуло, за різними оцінками, 70–100 осіб. Втрати бiльшовицьких вiйськ сягали 300 воякiв.

Завдяки звитязі та сміливості українських вояків ворожий наступ більшовиків на Київ було зупинено на кілька днів, коли тривали переговори між Українською Народною Республікою і країнами Четверного союзу. Важливо було, аби на той момент українська столиця перебувала під контролем Центральної Ради. 9 лютого 1918 року Брестський мирний договір було підписано. Він означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.

Бій під Крутами став боєм за майбутнє України.

Сміливість та жертовність учасників бою зробила їх прикладом для майбутніх поколінь захисників України. З ними порівнюють захисників Донецького аеропорту та Маріуполя в теперішній російсько-українській війні.

Вічна слава захисникам України всіх поколінь!



Неділя, 29 Січня 2023 11:57 | Переглядів: 520

Карта району


Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International

закрыть

Шрифт: [большой] [маленький]

Контраст: [белый] [синий] [зеленый] [черный]

[Сбросить настройки]